Skip to content
Snippets Groups Projects
user avatar
Kamil authored
364ad27e

Podsystemy platform bezzałogowych

Celem tego laboratorium jest zaznajomienie z oprogramowaniem oraz sprzętem wykorzystywanym przy tworzeniu robotów. Laboratorium podzielone zostało na 4 bloki tematyczne, które skupiają się na ważnych aspektach zagadnień związanych z platformami bezzałogowymi.

Laboratorium 0

Opis: W tym ćwiczeniu należy na swoim komputerze zainstalować środowisko Visual Studio Code oraz program NoMachine, które będą podstawowymi narzędziemi do zdalnej pracy na komputerze jednoukładowym z zainstalowanym środowiskiem Linux.

Instrukcja: lab00/README.md

Wynik: Po wykonaniu tego ćwiczenia uczestnik kursu będzie posiadał narzędzia i umiejętności do zdalnej pracy z komputerem jednoukładowym z systemem Linux (tworzenie katalogów/plików/repozytorium git/oprogramowania oraz połączenie zdalnego pulpitu)

Laboratorium 1

Komputery jednoukładowe do systemów sterowania

Opis: W tym ćwiczeniu przedstawione zotaną podstawowe zagadnienia związane z oprogramowaniem ROS. Ponadto uczestnik połączy komputer jednoukładowy z zewnętrznym układem arduino i oprogramuje element wykonawczy i sensor w taki sposób, aby sterowanie i dane z sensora były dostępne na komputerze głównym.

Instrukcja: lab01/README.md

Wynik: Po wykonaniu tego ćwiczenia uczestnik kursu będzie posiadał wiedzę jak tworzy się oprogramowanie dla robotów w środowisku ROS. Ponadto będzie w stanie połączyć elementy fizyczne jak efektory czy sensory z oprogramowaniem komputerowym.

Laboratorium 2

Sensory bezprzewodowej detekcji przeszkód

Opis: W tym ćwiczeniu przedstawione zotaną podstawowe zagadnienia związane z zaawansowanymi sensorami bezprzewodowej detekcji przeszkód. Uczestnik uruchomi sensory przy pomocy jednoukładowego komputera i przetworzy uzyskiwane dane.

Instrukcja: lab02/README.md

Wynik: Po wykonaniu tego ćwiczenia uczestnik kursu będzie posiadał wiedzę jak korzystać z bardziej zaawansowanych sensorów detekcji przeszków oraz jak tworzyć mapy przestrzeni w 2D i 3D.

Laboratorium 3

Systemy nawigacji zliczeniowej i inercyjnej

Opis: Ostatnie ćwiczenie będzie poświęcone nawigacji zliczeniowej i zagadnienia transformacji układów współrzędnych. Dodatkowo ćwiczenie wykorzystuje platformę pixhawk do uzyskiwania danych inercyjnych.

Instrukcja: lab03/README.md

Wynik: Po wykonaniu tego ćwiczenia uczestnik kursu będzie posiadał wiedzę jak korzystać z nawigacji zliczeniowej oraz jakie zastosowanie ma w przypadku pełnego systemu nawigacji robota. Ponadto uczestnik zapozna się z platformą pixhawk będącą układem sterowania dla pojazdów naziemnych, wodnych i powietrznych.

Laboratorium 4

Obsługa sieci bezprzewodowych

Opis: W tym ćwiczeniu przedstawione zostaną podstawowe zagadnienia związane z sieciami bezprzewodowymi. Ponadto uczestnik połączy komputer jednoukładowy z zewnętrznym układem ESP i oprogramuje element wykonawczy w taki sposób, aby sterowanie i dane z sensora były dostępne na komputerze głównym z wykorzystaniem połączenia WiFi.

Instrukcja: lab04/README.md

Wynik: Po wykonaniu tego ćwiczenia uczestnik kursu będzie posiadał wiedzę jak bezprzewodowy Acces Point (AP). Ponadto będzie w stanie połączyć sensor do utworzonego AP oraz wymieniac dane pomiędzy sensorem a komputerem jednoukładowym.